Nakupte alespoň za 690 Kč a dopravu máte zdarma (platí do neděle 24.9.2023)!

OLEJ Z OSTROPESTŘCE MARIÁNSKÉHO (250 ml)

254 Kč
Varianta

Jemný, lehce nahořklý a hlavně vysoce prospěšný - takový je olej z ostropestřce mariánského. Výborně jím dochutíte salátové zálivky, pomazánky a různé dipy. Užívat jej můžete i přímo, takzvaně „na lžičku”.

Detailní informace

Detailní popis produktu

BIO OLEJ Z OSTROPESTŘCE MARIÁNSKÉHO S JEDINEČNÝMI VÝŽIVOVÝMI VLASTNOSTMI

Tento za studena lisovaný olej z ostropestřce mariánského vyniká jemnou, lehce nahořklou chutí. Výborně jím dochutíte salátové zálivky, pomazánky a různé dipy. Pro jeho jedinečné výživové vlastnosti jej můžete užívat také přímo, takzvaně „na lžičku”.

HISTORIE

První zmínky ve spisech už ze starověkého Řecka

Patrně nejstarší zmínka o pestrobarevném ostropestřci mariánském se dochovala ve spisech významného vědce Theofrasta, který bylinám a jejich účinkům doslova zasvětil svůj život. Z olejnatých semen ostropestřce a dalších bylin vyvinul čistící tonikum, které se předepisovalo lidem s jaterními neduhy.[1, 2]

Na názory Theofrasta postupně navázal také Gaius Plinius Secundus, který své poznatky o podpůrných účincích ostropestřce podrobně zaznamenal do přírodovědné encyklopedie s názvem Naturalis Historia. [3]

Poznatky obou významných osobností nepřišly nazmar

Záznamy posloužily jako výchozí bod pro skupinu německých vědců, kteří ze semínek poprvé izolovali hlavní účinnou látku - Silymarin. Ta je od roku 1968 oficiálně uznávanou látkou. [1, 2, 3]

PROCES ZPRACOVÁNÍ

Lisován za studena

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum L.) je nenáročnou bylinou, původem ze středomoří. Z jeho nádherně purpurových květů se koncem léta uvolňují suchá nepukavá semínka, ze kterých se získává výsledný olej. A to velmi šetrným způsobem - lisováním za studena.

SLOŽENÍ A VLASTNOSTI

Složení oleje z ostropestřce mariánského je tvořeno zejména nenasycenými mastnými kyselinami, ze kterých je v největším množství zastoupena esenciální kyselina linolová.

Na základě nízkých teplot lisování a vynechání procesu rafinace je ve výsledném oleji zachováno maximální množství cenných bioaktivních sloučenin, vitamínů, provitamínů a dalších prospěšných látek.

POUŽITÍ

Salátové zálivky, pomazánky, různé dipy, na chléb i „na lžičku”

Olej ze semínek ostropestřce mariánského má jemnou, lehce nahořklou chuť. Výborně jím dochutíte salátové zálivky, pomazánky a různé dipy. Výtečná je i jeho kombinace s křupavým chlebem nebo jiným oblíbeným pečivem.

Vhodný i k přímé konzumaci, takzvaně „na lžičku“.

Pro zachování všech obsažených látek je ideální, abyste tento olej podávali se studenými, případně vychladlými pokrmy.

DÁVKOVÁNÍ

Denní příjem oleje z ostropestřce mariánského: 3-5 ml (1-2 čajové lžičky). Začněte dávkou 3 ml (1 čajová lžička), minimálně 15 minut před jídlem. Zapijte sklenicí vody. Během 14 dní dávku postupně zvyšujte na 5 ml (2 čajové lžičky).

UPOZORNĚNÍ

Nepřekračujte doporučenou denní dávku. Výrobek není určen k náhradě pestré a vyvážené stravy. Nevhodné pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy.

ZEMĚ PŮVODU

Německo

ZDROJE

[1] Z. TOKLU, Hale et al., 2008. Silymarin, the Antioxidant Component of Silybum marianum, Prevents Sepsis-Induced Acute Lung and Brain Injury. Journal of Surgical Research. 145(2), 214-222.

[2] SHAKER, E., H. MAHMOUD a S. MNAA, 2010. Silymarin, the antioxidant component and Silybum marianum extracts prevent liver damage. Food and Chemical Toxicology. 48(3), 803-806.

[3] BAHMANI, Mahmood et al., 2015. Silybum marianum: Beyond Hepatoprotection. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine. 20(4), 292-301.


ø výživové údaje

Na 100 ml
Energetická hodnota 3700 kJ / 900 kcal
Tuky 100 g
- z toho nasycené mastné kyseliny 17 g
- z toho mononenasycené mastné kyseliny 32 g
- z toho polynenasycené mastné kyseliny 51 g
Sacharidy 0 g
- z toho cukry 0 g
Bílkoviny 0 g
Sůl 0 g

Nařízení Evropského parlamentu nám neumožňují uvádět u výrobků neschválená zdravotní tvrzení. Není to možné ani v případech, kdy jsou tato zdravotní tvrzení potvrzená vědeckými studiemi. Zdravotní tvrzení zde není možné uvádět ani v rámci osobních zkušeností a referencí. Pro zjištění podrobnějších informací Vás proto odkazujeme na jiné zdroje.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: