Značení esenciálních olejů v EU

Bylinky se používají v lékařství tisíce a tisíce let. Lidstvo je vlastně používá od nepaměti. Pomohly znovu-obnovit a podpořit zdraví nespočetnému množství lidí. Není to ani tak dávno (druhá polovina dvacátého století), kdy lékaři mohli i u nás běžně pacientům předepsat při léčbě bylinky. Byly totiž na lékopisu - seznamu použitelných léčiv. Dnes to v podstatě není možné. Aby lékař jednal z právního hlediska bezpečně, má možnost vybírat při léčbě prakticky jen z chemických léčiv. Je to tak správně? Chtějí to tak lékaři? Chtějí to tak pacienti?

V posledních 10 letech přijal Europarlament větší počet nařízení a směrnic, které ve jménu tzv. "ochrany spotřebitele" zásadně omezily léčivé rostliny a informování o nich a jejich účincích v každém členském státě EU.

Světoznámý odborník na léčivé rostliny Dr. James A. Duke upozorňuje, že v USA, kde přípravky z léčivých rostlin užívají desítky milionů lidí, zaviní bylinná léčba statisticky smrt dvou lidí ročně. Pokud bychom pro USA předpokládali pouze dva miliony lidí léčených bylinami, znamená to, že úmrtnost v důsledku bylin je nejvýše 1 : 1 000 000.

Naproti tomu léky na předpis způsobily podle zprávy American Medical Association jen v roce 2005 smrt 15 107 lidí, tedy 1:14 000 vzhledem k počtu těch, kteří v USA užívají léky na předpis. Pobyt v nemocnici je ještě nebezpečnější -třeba podle American Association of Retired Persons umírá v USA v důsledku lékařského omylu 1 z 250 pacientů ročně.

Některým nařízením EU se snaží v Česku bránit například iniciativa Nedejmesipřírodu.cz.

Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. komentuje situaci následovně: „Pod záminkou ochrany spotřebitele bere (EU) lidem bezpečnou a dostupnou alternativu a nahrazuje ji institucionalizovaným přístupem. Evropské úřady se staví mezi člověka a přírodu a rozhodují o tom, co se o léčivých rostlinách smíme a nesmíme dovědět. V praxi se tím naplňuje arogance a diktát moci. Obyvatelé EU jsou kráceni na svých právech, neboť je jim odpírána základní možnost svobodně si zvolit způsob péče o své zdraví, jak je ostatně zakotveno v Základní listině lidských práv a svobod. Evropská unie, respektive její rozbujelá administrativa, se staví do role arbitra, který bude rozhodovat, co je a není pro zdraví občana vhodné,“ říká. Podle prof. Valíčka je podstatou tohoto problému vliv mocné farmaceutické lobby a její snaha po jejich ještě větších ziscích, o které přicházejí alternativní léčbou.

Stejně jako bylinky i esenciální oleje používá lidstvo tisíce let a v minulosti se používaly mimo jiné i při prevenci a léčení chorob.

1.6.2015 se rozhodnutím Europarlamentu esenciální oleje dostaly do režimu chemických látek. Znamená to, že nyní jsou všichni jejich dodavatelé povinni označovat je výstražnými symboly a texty, které jsme byli zvyklí vídávat na nejrůznějších chemických látkách, nebo například i při doplňování paliva na čerpacích stanicích. Kdo nabízí esence rostlin bez povinného označení, vystavuje se možnosti postihu. A to i když se jedná o esence velkých světových výrobců. Zodpovědnost má ten, kdo esence nabízí spotřebitelům. BEWIT nařízení EU respektuje.

Ano, i esenciální oleje mohou být nebezpečné, pokud jich použijeme nepřiměřené množství. Toto ale rovněž platí pro jakoukoliv potravinu, či lék. Pokud bychom najednou vypili cca 8 litrů vody, znamenalo by to okamžitou smrt. Pokud bychom snědli cca 400 g soli, výsledek by byl stejný. V některých amerických státech je trest smrti vykonáván tak, že se odsouzenému vpíchne do krevního oběhu jedovatá látka. Používá se přitom vysoká dávka látky, která se v malé koncentraci používá jako lék na deprese. Jakýkoliv lék a jakákoliv potravina, pokud se předávkuje, se stává jedem a může člověka zabít.  Při jakékoli činnosti, kterou denně vykonáváme je třeba používat zdravý rozum. Jinak by se nám mohlo v budoucnosti stát, že na používání kuchyňského nože bude potřebné vlastnit zbrojní průkaz, protože je nebezpečný.

Dodavatelé esenciálních olejů musí nyní používat na lahvičkách schválené piktogramy a texty. Lidé se tak dozvídají, že při použití esenciálního oleje může dojít k otravě, zástavě dechu, či dokonce úmrtí,  že se jedná o žíravinu, že dráždí kůži, že škodí vodním organizmům, že je třeba používat ochranné rukavice, oděv a brýle a spoustu další “praktických” informací. Naopak informace o účincích těchto látek pro zdraví člověka jsou zamlžované. Komu prospívá strach?

Naštěstí zatím nemusí být takto označovány citrusy, česnek, pepř, skořice, majoránka, oregano  a další suroviny, které běžně používáme při přípravě jídla, přestože v nich esenciální oleje jsou přítomny.

Možná, že budeme brzy překvapeni a podobné výstražné symboly budou umístěny při vstupu do lesa, protože tam přeci do sebe také vdechujeme esenciální oleje.

Zkušenosti naštěstí potvrzují, že lidé oceňují sílu esenciální olejů stále stejně, ne-li více. A povinné symboly a texty, které je nyní nutno na lahvičkách uvádět, poučené neodradí. 

Ing. Jiří Černota
Zakladatel a CEO BEWIT Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení