Pomerančovník čínský, anglicky Orange, Citrus Sinensis
Botanická čeleď: routovité (rutaceae)
Metoda extrakce: lisováním kůry plodu za studena
Aroma: citrusové, sladké, teplé, svěží
Energie: teplotně a vlhkostně neutrální
Hlavní složky:
Limonen (D-limonen) (86 - 98%)
Myrcene (0,5 - 3%)
Radost. Smích. Klid. Přizpůsobivost.
Hlavní produkce: Brazílie, Čína, USA (Florida, Kalifornie), EU (Itálie, Řecko, Španělsko), Egypt, JAR, Maroko, Argentina
Tradiční čínská medicína používá pomerančovou kůru po tisíce let, podobně jako lékařská tradice na středním východě a ve středomoří. Esenciální olej z pomeranče může mít na naše tělo mnoho pozitivních účinků a je možno ho použít jako podporu v různých situacích:
1. Podpora zažívání
Pomerančový esenciální olej bývá mnohými odborníky označován jako nejlepší olej na podporu zažívacího ústrojí. Jeho možnou podporu lze ocenit například při břišních bolestech a křečích, nechutenství, nadýmání a říhání.
Pomerančový esenciální olej může sehrát svou roli při stimulaci jater a žlučníku, čímž může dojít k zdokonalení trávení tuků a při potlačení symptomů nevolnosti a bolesti hlavy.
2. Protiplísňový
Studie z roku 2010, provedená indickými vědci, zjistila, že esenciální olej z pomerančové kůry působí silně protiplísňově. Jedovatá chemická látka alfatoxin B1, která může způsobovat rakovinu, byla tímto olejem inhibována.
Vědecká studie z roku 1996, která zkoumala deset různých esenciálních olejů při působení proti 12 houbovým kmenům potvrdila, že pomerančový esenciální olej je účinný proti všem dvanácti kmenům.
3. Antidepresivní, podpora psychiky
V japonské studii z roku 1995 použili vědci pomerančový esenciální olej u 12 pacientů s depresemi. Výsledky byly překvapivé. Vědci si vyjádřili následovně:"... dávky antidepresiv potřebné pro léčbu deprese mohou být výrazně sníženy. Léčba vůní citrusů normalizovala hladiny neuroendokrinních hormonů a imunitní funkce a byla mnohem účinnější než u antidepresiv."
Obdobně se vyjádřili thajští a rakouští vědci, kteří provedli studii v roce 2005: "Tyto nálezy poskytují vědecký důkaz o použití sladkého pomerančového esenciálního oleje v aromaterapii pro úlevu od mírných forem deprese a stresu u lidí."
Gabriel Mojay v knize Aromaterapie pro léčení duše uvádí: "Olej z pomerančovníku čínského je zvláště vhodný pro jedince usilující o dokonalost a úspěch, ale současně špatně snášejí neúspěchy a nedostatky. Jeho teplé slunečné a sladké aroma navozuje radost a pozitivní pocit, rozptyluje smutnou náladu a popudlivost, které se člověka zmocňují, když dochází ke stagnaci energie čchi. Navozováním poněkud lehkomyslného, bystrého přístupu k životu olej opravdu ztělesňuje "štěstí"."
4. Možná podpora proti nádorům
Schopnost hlavní složky limonenu působit proti růstu nádorů byla zkoumána ve více jak 50 vědeckých studiích.
Studie z roku 1984 prováděna na potkanech, kterým byla podávána vysoká dávka d-limonenu zjistila, že došlo k 72% snížení nádorů prsu.
Vědci v americké studii z roku 2014 zjistili, že d-limonen má širokou škálu protirakovinových účinků. 43 žen dostávalo před chirurgickým odstraněním nádorů až dva gramy D-limonenu denně v období dva až šest týdnů před operací.
Závěrem americké studie z roku 2009 bylo, že fytochemikálie obsažené v pomerančové slupce inhibovaly růst buněk lidského karcinomu plic. Studie byla zveřejněná v časopise Journal of Molecular Nutrition and Food Research.
Jednou z nejnebezpečnějších forem rakoviny je rakovina slinivky břišní. Studie zveřejněná americkými vědci v roce 2015 v časopise Molecular Pharmacology potvrdila, že d-limonen může zpomalit růst rakovinných buněk slinivky.
Japonští vědci v roce 2017 a brazilští v roce 2007 zjistili, že d-limonen významně inhiboval nociceptory, podobně jako analgetikum. Může tak být použit jako pomoc při odstraňování bolesti.
5. Snižování krevního tlaku
Britští, australští a indičtí výzkumníci v roce 2014 zjistili, že flavonoid naringin obsažený v pomerančovém esenciálním oleji způsobuje snížení krevního tlaku a vykazuje kardioprotektivní vlastnosti.
6. Pomoc při bolestech
Studie francouzských vědců z roku 2015, která byla prováděna na potkanech zjistila, že d-limonen má protizánětlivé vlastnosti srovnatelné s ibuprofenem. Zajímavé je, že tyto účinky byly pozorovány jak in vivo, tak in vitro.
7. Protizánětlivé působení
Portugalští výzkumníci zjistili v roce 2015, že myrcén (složka pomerančového esenciálního oleje) má protizánětlivé a další pozitivní účinky při osteoartróze. Výzkumníci uvedli, že myrcén má schopnost "zastavit, nebo alespoň zpomalit zničení chrupavky a progresi osteoartrózy."
8. Podpora proti bakteriím
Pákistánská studie z roku 2015 zjistila, že pomerančový esenciální olej je silným inhibitorem 11 různých bakteriálních kmenů. Mezi těmito zkoumanými kmeny byl i zlatý stafylokok, salmonela, Pseudomonas aeruginosa a Escherichia coli.
Indický výzkum z roku 1996 zjistil, že pomerančový esenciální olej je účinný proti všem 22 kmenům baktérií, které byly předmětem výzkumu.
Americká studie z roku 2016, která zkoumala účinky pomerančového esenciálního oleje na záněty mléčných žláz skotu způsobenými zlatým stafylokokem. Bylo potvrzeno, že d-linalol z pomerančového oleje tento kmen účinně inhiboval.
9. Podpora imunity
V roce 2003 zjistili vědci v Indii, že u myší, kterým byl podáván d-limonen se zvýšilo množství bílých krvinek. Např. na Wikipedii se můžeme dovědět, že bílá krvinka, či leukocyt, je krevní buňka, která se obvykle podílí na fungování imunitního systému. Bílé krvinky zpravidla mají schopnost bojovat proti virům, bakteriím a jiným patogenům či částicím, ale i nádorovým buňkám a vůbec všem organismu cizím materiálům.
Pomerančový esenciální olej může na některé jedince působit fotosenzitivně. Po jeho aplikaci na kůži není vhodné ji vystavovat přímému slunečnímu záření.
Studie na Mie University z roku 1995 potvrdila, že pomerančový esenciální olej může být pomocí při posilování imunity, relaxaci a při depresích.
Esence ORANGE je základem kompozice - báječného osobního parfému - BEWIT INTEGRITY.
Před použitím esenciálních olejů se seznamte s pravidly pro jejich bezpečné používání. Nepoužívejte esenciální oleje neředěné na kůži. V případě použití esenciálních olejů při zdravotních problémech konzultujte jejich použití s lékařem. Esenciální oleje jsou darem přírody, ale je třeba respektovat to, že se jedná o koncentráty.
Rozšířeným způsobem použití esenciálních olejů je inhalace s využitím difuzérů.
Ing. Jiří Černota
Zakladatel a CEO BEWIT
Upozornění:
Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.