Výhody a použití esenciálního oleje z Myrhy

Myrha je pryskyřice, která se získává se stromu Myrhovník. Strom dosahuje výšky cca 3 m a má uzlovité větve. Vyskytuje se nejčastěji v náročných až pouštních podmínkách. Roste nejvíce v severní Africe, severní Indii a na středním východě. Najdeme jej například v Somálsku, Etiopii, Jemenu a Saudské Arábii. Pro získání pryskyřice se strom nařezává a z takto získané pryskyřice se parní destilací vyrábí esenciální olej.

Vůně myrhy je sladce kouřová, někdy nahořklá. V arabštině „murr“ znamená hořkost. Esenciální olej má viskózní konzistenci.

Historie použití

Myrha je používána po tisíce let v tradičních léčebných a náboženských obřadech. Myrha byla součástí mnoha léků a mastí na rány a vředy, používala se při bronchiálních infekcích a při ošetřování a omlazování pokožky. Známý je příběh tří králů, kteří přinesli narozenému Ježíši zlato, kadidlo a myrhu. Při mumifikacích se myrha používala od nepaměti.  Je zmíněna v mnoha historických lékařských textech. Herodotův písemný záznam pochází z roku 450 před naším letopočtem.

Často je zmiňována i v pracích Hippokrata, ale i svaté Hildegardy z Bingenu (1098-1179). Po tisíce let je Myrha využívána jako lék i v tradiční čínské medicíně. Hlavní použití myrhového oleje Egypťany bylo pro balzamování a Židé ho používali k výrobě oleje svatého pomazání, který se používal při bohoslužbách.

Mnoho vědeckých výzkumů se v posledních letech věnuje zkoumání myrhy a kadidla. Vzhledem k zjištěným výsledkům je pravděpodobné, že lidé budou více a více  využívat jejich terapeutické vlastnosti.

Esenciální olej Myrha obsahuje dvě hlavní složky terpenoidy a seskviterpeny.

Obě tyto složky jsou předmětem mnoha výzkumů, které se zaměřují zejména na zkoumání jejich protinádorových a antibakteriálních přínosů a jiných možných terapeutických použití (2). 

Významnou vlastností seskviterpenů je schopnost prostupovat hematoencefalickou bariéru našeho mozku. Je to možné díky jejich malé molekulové hmotnosti. Tato bariéra bývá odborníky označována jako nejbezpečnější tkáňová bariéra v těle. Díky své nízké propustnosti chrání křehké tkáně mozku a tím i celé tělo a mysl. Molekuly seskviterpenů dokáží prostoupit až do centrálních částí mozku, mohou harmonizovat a ovlivňovat procesy související s myšlením, pamětí, emocemi, hormonální aktivitou, kreativitou a procesy související řízením celého systému našeho těla. Stimulují hypotalamus, epifýzu a hypofýzu. Seskviterpeny mají uklidňující a vyrovnávací účinek na naše emoce a nervový systém.

Vlastnosti a použití esenciálního oleje z myrhy

1. Antioxidant

Studie na zvířatech z roku 2010 v časopise Journal of Food and Chemical Toxicology ukázala, že myrha může chránit před poškozením jater u králíků díky svým antioxidačním schopnostem (1).

Saudský výzkum publikovaný v Journal of Experimental and Therapeutic Medicine (08/2016) zkoumal účinky myrhy na myších trpících zánětlivým střevním onemocněním - ulcerózní kolitidou. Myrha, díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem, fungovala stejně jako běžně užívané léčivo mesalazin.

2. Protinádorové působení

Výzkum, který byl publikován v časopise Journal of Medicinal Plants Research v dubnu 2011, zjistil, že myrha redukuje schopnost růstu a šíření lidských rakovinných buněk v osmi různých rakovinných buněčných liniích.

Vědci zjistili, že myrha byla schopna snížit šíření lidských rakovinných buněk. Zjistili, že myrha inhibovala růst v osmi různých typech nádorových buněk, konkrétně v gynekologických rakovinách. Ačkoli je třeba další výzkum, aby bylo přesně určeno, jak přesně myrhu pro léčbu rakoviny používat, je tento počáteční výzkum slibný (2).

Saudský výzkum na myších, který se v září 1994 objevil v časopise Chemotherapy, zjistil, že protinádorový účinek myrhy byl srovnatelný se standardním rakovinovým lékem cyklofosfamidem.

Velští vědci zjistili, že fytochemikálie z myrhy známá jako beta-bisabolen vykazuje ve studii publikované ve výzkumu fytoterapie (03/2016) cytotoxickou aktivitu - jsou toxické proti rakovinným buňkám.

Výzkum čínských vědců z března roku 2015 v Oncology Reports zjistil, že fytochemikálie extrahované z pryskyřice myrhy měly cytotoxické účinky na buňky rakoviny prostaty. Další čínský výzkum zveřejněný v časopise Acta Pharmacologica Sinica v roce 2011 zjistil, že seskviterpeny z myrhy inhibovaly signalizaci androgenových receptorů v buňkách rakoviny prostaty. Vědci uvedli, že seskviterpenoidy "by mohly být vyvinuty jako nové terapeutické přípravky pro léčbu rakoviny prostaty".

3. Antibakteriální a antifungální 

Výzkum, publikovaný v květnu 2016 v časopise Experimental and Clinical Services Journal, zjistil, že fytochemikálie (přírodní rostlinné chemikálie) v esenciálních olejích Myrhy, Kadidla a Elemi měly silné účinky proti Candida albicans (druh kvasinky, jež někdy u lidí způsobuje ústní a genitální houbové infekce), stejně jako proti šedesáti dalším houbovým kmenům.

Společný výzkum indických a malajských vědců, publikovaný v květnu 2016 v časopise Open Dentistry Journal, potvrdil, že myrha má silné antibakteriální vlastnosti. Vědci zjistili, že myrha působí na orální bakterie obdobně jako chlorhexidin, ale její použití není spojeno s riziky jako jsou srdeční záchvaty, zvýšený krevní tlak a likvidace dobrých baktérií, které pomáhají uvolňovat krevní cévy.

Egyptská studie provedena zvířatech publikovaná v roce 2014 v časopise Journal of Intercultural Ethnopharmacology zjistila, že myrha může významně ulevit od bolesti a má protizánětlivé účinky. Bylo rovněž zjištěno, že myrha normalizovala vysoké hladiny krevních tuků u obézních krys.

4. Anti-parazitální

Studie, která byla zveřejněna v srpnu 2001 v American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, zkoumala sedm pacientů, kteří měli ve stolici vajíčka parazitu Motolice. Tito pacienti byli léčeni prostředkem extrahovaným z myrhy. Tři týdny po léčbě již vajíčka motolice ve stolici nebyla. Výzkumníci dospěli k závěru, že přípravek je bezpečný a účinný při léčbě fasciolózy (3). 

5. Zdravá kůže

Myrha může pomoci při udržování zdravé pokožky a při zpomalování stárnutí. Často se přidává do výrobků pro péči o pleť.

6. Snížení trávicích problémů

Esenciální olej z Myrhy může pomoci při žaludečních potížích, průjmu a poruchách trávení.

7. Pomáhá předcházet onemocnění žaludku a úst

Vzhledem k protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem může myrha pomoci zmírnit zánět úst a dásní a vředy v ústech. Může se také použít jako ústní výplach. Používá se také na osvěžení dechu a běžně se používá jako složka v ústní vodě a zubní pastě.

8. Použití na vředy a rány

Myrha má schopnost podpořit bílé krvinky, které jsou důležité při hojení ran. V studii z roku 2010 zveřejněné v časopise Journal of Immunotoxicology bylo zjištěno, že pomáhá při snižování výskytu vředů. 

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.