Výhody a použití esenciálního oleje z hřebíčku (Clove)

Hřebíčkovec kořenný, anglicky Clove, Caryophyllus aromaticus

Botanická čeleď: olivovníkovité
Metoda extrakce: vodní parou

Hlavní složky:

Eugenol (74 - 88 %)
Eugenol acetate (8 - 16 %)
Beta-carophyllene (2 - 8 %)

ORAC: více než 1 mil.µTE/100g. Toto je hodnota až neuvěřitelná. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že borůvky dosahují úrovně ORAC = 9 621 µTE/100g.

Hlavní výskyt: Zanzibar, Indonézie

Holandští dobyvatelé zničili na ostrově Ternate téměř všechny stromy hřebíčkovce. Propukla epidemie a mnoho místních obyvatel zemřelo. Do té doby přitom žádné epidemie neznali. V Číně a Indii se hřebíček používal jako součást léčby již od starověku. Hlavní složkou hřebíčku je eugenol. Ten se dlouho používal v zubním lékařství k umrtvení dásní. Courmont a kol. uvádějí, že 0,05% roztok eugenolu z hřebíčkového oleje stačí na zničení bacilu tuberkulózy (Gattefossé, 1990).

Hřebíček používala i uznávaná benediktínská bylinářka Hildegarda z Bingenu (1098 - 1179).

Mattioli o hřebíčku píše: "Hřebíčkův užíváme v pokrmích i v lékařstvích. Hřebíčky jedené aneb s vínem pité posilují srdce, jater, žaludka i hlavy. Pomáhají k zažití pokrmův, nechutenství zahánějí, dávení i měkkost života aneb ouplavici zastavují a potracenou chuť k jídlu zase navracejí. Užitečné jsou také proti všelikým studeným neduhům mozku, jacíž jsou sv. Valentina aneb padoucí nemoc, šlak, potracení paměti, závrať, křeč, třesení ospánlivost, strnutí aneb necitedlnost oudův."

Středověké prameny uvádí, že olej z hřebíčku byl hlavní složkou směsi, kterou se potírali námořníci, kteří okrádali zemřelé nakažené morem, aniž by zemřeli, nebo onemocněli. Po zadržení a výměnou za nižší trest prozradili složení této směsi.

Ačkoli se esenciální olej z hřebíčku používal po staletí k léčbě zánětlivých stavů, Journal of Immunotoxicology teprve nedávno zveřejnil první studii dokazující, že eugenol v hřebíčkovém oleji je skutečně silně protizánětlivý.

Literatura uvádí možné použití esenciálního oleje hřebíčku jako možnou podporu:

proti stárnutí, kardiovaskulárním nemocem, při nádorech, při antimikrobiálním, protiplísňovém, protivirovém, analgetickém a anestetickém působení. Při ochráně žaludku, parazitech a křečích. Při artritidě, revmatismu, infekční žloutence a při tišení všech typů bolesti,  očních zákalech, vředech, vších, bolestech zubů, akné, revmatismu a dně.

Esenciální olej z hřebíčku je velmi silný a horký, proto se nesmí používat neředěný přímo na kůži. Použijte difuzér, nebo ho řeďte v nosných rostlinných olejích.

Journal of Dentistry publikoval v roce 2006 studii, která dokazuje, že esenciální olej z hřebíčku má stejný znecitlivující účinek jako benzokain, který se běžně používá před vpichováním injekční jehly. Z tohoto důvodu je obzvlášť v USA esenciální olej z hřebíčku ředěný například v kokosovém oleji doporučován pro použití například na dásně kojenců, kterým se prořezávají zoubky.

Navíc výzkum naznačil, že hřebíčkový olej má ještě dalekosáhlejší účinky. Indické ministerstvo zdravotnictví nedávno provedlo studii, v níž byla vyhodnocena schopnost esenciálního oleje hřebíčku zpomalovat zubní odvápnění ("zubní erozi") ve srovnání s eugenolem, eugenylacetátem a fluoridem.

Nejen že hřebíčkový olej byl vyhodnocen jako nejúčinnější ve "významném" snížení odvápnění, ale bylo dokonce zjištěno, že fakticky zuby remineralizuje. Studie zdůrazňuje, že tzv. výhody fluoridace vodních zdrojů v některých zemích a komerčních dentálních výrobcích nestojí za riziko, které tyto postupy přináší.

Hřebíček mentálně posiluje, podporuje spánek, vytváří pocit bezpečí.

A báječně opojně sladce a teple voní.

Ing. Jiří Černota
Zakladatel a CEO BEWITUpozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.