Výhody a použití esenciálního oleje z himalájského cedrového dřeva

Cedr himalájský, Cedrus deodara.

Vyrábí se parní destilací z dřeva cedru.

SÍLA - PEVNOST - ODOLNOST - JISTOTA - MOUDROST

Název cedr pochází z arabského kedron a znamená síla. Už staří Egypťané a Tibeťané používali cedrový olej jako kosmetický přípravek a parfém. Dřevo pak jako rituální vykuřovadlo.

Esenciální olej z cedru je tradičně vnímán jako podpůrný a posilující životní energii a vůli. Tedy jako blahodárný pro čchi ledvin, což je zvlášť přínosné v zimním období. Povzbuzuje, hřeje, zesiluje sexuální cítění. Cedr je uznáván i díky svým uklidňujícím a čistícím vlastnostem (vykuřovadlo v chrámech). Pomáhá těm, kdo jsou vystaveni elektrosmogu i jiným neviditelným zátěžím. Dodává sílu v dobách krize a pomáhá zvládnout vypjaté emoce. Ve fyzické rovině vůně cedru harmonizuje činnost lymfatického systému.

Jeho mužské, dřevito-balzámové aroma nám pomáhá dostat se z negativních a nebezpečných situací a přeměnit je na zkušenost, z níž můžeme čerpat sílu a moudrost.

Cedr se stal symbolem hojnosti, plodnosti a duchovní síly. Opakovaně se o něm dočteme v Bibli. Jeho dřevo bylo použito ke stavbě Šalamounova chrámu a paláce. A domy si z něj pro své rodiny staví lidé dodnes.

BEWIT Vám přináší esenci Cedru přímo z jeho domoviny, z Himaláje. Obohacenou pyramidizováním pro zvýšení vitality esence.

Esenciální olej z cedrového dřeva byl v minulosti bývá používán jako podpora v následujících situacích a stavech: 

1. Krásná a zdravá pokožka a vlasy

Mnoho lidí při použití cedrového esenciálního oleje pocítilo vypnutí kůže a poměrně rychlou eliminaci vrásek. Cedrový esenciální olej minimalizuje podráždění pokožky a svědění. Zkvalitňuje mastnou pokožku. Může pomoci při akné, lupech a mazotoku pokožky hlavy. (C) 

2. Krásná vůně, parfémy

Krásné dřevito balzámové aroma, někdy jemně kafrové předurčilo použití esenciálního oleje z cedrového dřeva v mnoha parfémech. Velmi populární je například směs WINNER.

3. Psychická síla a odolnost. Klid, harmonie

Esenciální olej z cedrového dřeva podporuje energetickou dráhu ledvin a ledviny samotné. Ledviny nejsou dle čínské medicíny jen filtrem, ale sídlí v nich čchi - naše životní energie. Jejich podporou pak automaticky v psychologické oblasti podporujeme naši pevnou vůli a schopnost zůstat pevnými a odolnými. Může proto být neocenitelným pomocníkem v dobách krize a při celkové letargii.

Zajímavá vědecká studie z roku 2003 potvrdila sedativní schopnosti tohoto esenciálního oleje. Studie zkoumala krysy, které inhalovaly cedrol, který je jeho součástí. Motorická aktivita u potkanů ​​se významně snížila; hyperaktivní krysy, kterým byl podáván kofein vykazovaly snížení aktivity. Rychlost usínání se u potkanů ​​zvýšila také (D). Tato schopnost podpořit zklidnění je důležitá pro všechny, kteří jsou atakováni stresem a depresemi ale lze ji využít i při navození meditativní nálady. 

4. Infekce 

Esenciální olej z cedrového dřeva lze použít jako podporu při houbových a kvasinkových infekcích. Studie provedená na Department of Oral Medicine and Radiology v Indii zjistila, že esenciální olej z cedrového dřeva podobně jako několik dalších esenciálních olejů lze s úspěchem použít při při regulaci množství jak bakterií, tak kvasinek, které jsou odpovědné za perorální infekce. (A). Díky svým dezinfekčním vlastnostem a schopnosti zabraňovat městnání tekutin, může být pomocí při genitourinálních problémech. 

5. Celulitida, hubnutí, detoxikace, otoky

V těchto situacích může cedrový esenciální olej pomoci díky svým močopudným účinkům, schopnosti zabraňovat městnání a rozkládat tuky. 

6. Proti hmyzu a molům

Studie (B) potvrdila insekticidní působení esenciálního oleje z cedrového dřeva. 

7. Bolesti

Studie z roku 1999 (E) provedená na zvířatech prokázala, že cedrový esenciální olej může ulevit od bolesti a zánětů.

Jiné studie (F) zjistila, že cedrové dřevo je inhibitor 5-LOX. 5-LOX je vytváří zánětlivé leukotrieny, které jsou spojovány s vnímáním bolesti, zejména u astmatu. Ze všech druhů cedrového dřeva bylo himálajské cedrové dřevo nejsilnějším 5-LOX inhibitorem. 

8. Koncentrace, ADHD

Studie (G) z Bringham Young University , kterou provedli Dr. Terry Friedmann M.D. a Dennis Eggett, zjistila, že používání cedrového esenciálního oleje u dětí by mohlo výrazně zlepšit jejich schopnost se koncentrovat a učit se. 34 dětí s ADHD dostávaly různé jednotlivé esenciální oleje včetně vetiveru, cedrového dřeva, levandule a směsi. Studie ukazuje, že inhalace cedrového esenciálního oleje zlepšila pozornost u dětí s ADHD o 65%. 

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT


(A) Antimicrobial activity of commercially available essential oils against Streptococcus mutans.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22430697 

(B) Himachalol andβ-himachalene: Insecticidal principles of himalayan cedarwood oil 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24276200

(C) Gabriel Mojay: Aromaterapie pro léčení duše.

(D) The sedative effects and mechanism of action of cedrol inhalation with behavioral pharmacological evaluation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12898420

(E) Studies on the anti-inflammatory and analgesic activity of Cedrus deodara (Roxb.) Loud. wood oil. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10350366  

(F) Preliminary studies on the immunomodulatory activity of Cedrus deodara wood oil https://www.researchgate.net/publication/222477118_Preliminary_studies_on_the_immunomodulatory_activity_of_Cedrus_deodara_wood_oil

(G) ATTENTIONDEFICIT AND HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD)http://files.meetup.com/1481956/ADHD%20Research%20by%20Dr.%20Terry%20Friedmann.pdf  Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení