Výhody a použití esenciálního oleje z himalájského cedrového dřeva

Cedr himalájský, Cedrus deodara.

Vyrábí se parní destilací z dřeva cedru.

SÍLA - PEVNOST - ODOLNOST - JISTOTA - MOUDROST

Název cedr pochází z arabského kedron a znamená síla. Už staří Egypťané a Tibeťané používali cedrový olej jako kosmetický přípravek a parfém. Dřevo pak jako rituální vykuřovadlo.

Esenciální olej z cedru je tradičně vnímán jako podpůrný a posilující životní energii a vůli. Tedy jako blahodárný pro čchi ledvin, což je zvlášť přínosné v zimním období. Povzbuzuje, hřeje, zesiluje sexuální cítění. Cedr je uznáván i díky svým uklidňujícím a čistícím vlastnostem (vykuřovadlo v chrámech). Pomáhá těm, kdo jsou vystaveni elektrosmogu i jiným neviditelným zátěžím. Dodává sílu v dobách krize a pomáhá zvládnout vypjaté emoce. Ve fyzické rovině vůně cedru harmonizuje činnost lymfatického systému.

Jeho mužské, dřevito-balzámové aroma nám pomáhá dostat se z negativních a nebezpečných situací a přeměnit je na zkušenost, z níž můžeme čerpat sílu a moudrost.

Cedr se stal symbolem hojnosti, plodnosti a duchovní síly. Opakovaně se o něm dočteme v Bibli. Jeho dřevo bylo použito ke stavbě Šalamounova chrámu a paláce. A domy si z něj pro své rodiny staví lidé dodnes.

BEWIT Vám přináší esenci Cedru přímo z jeho domoviny, z Himaláje. Obohacenou pyramidizováním pro zvýšení vitality esence.

Esenciální olej z cedrového dřeva byl v minulosti bývá používán jako podpora v následujících situacích a stavech: 

1. Krásná a zdravá pokožka a vlasy

Mnoho lidí při použití cedrového esenciálního oleje pocítilo vypnutí kůže a poměrně rychlou eliminaci vrásek. Cedrový esenciální olej minimalizuje podráždění pokožky a svědění. Zkvalitňuje mastnou pokožku. Může pomoci při akné, lupech a mazotoku pokožky hlavy. (C) 

2. Krásná vůně, parfémy

Krásné dřevito balzámové aroma, někdy jemně kafrové předurčilo použití esenciálního oleje z cedrového dřeva v mnoha parfémech. Velmi populární je například směs WINNER.

3. Psychická síla a odolnost. Klid, harmonie

Esenciální olej z cedrového dřeva podporuje energetickou dráhu ledvin a ledviny samotné. Ledviny nejsou dle čínské medicíny jen filtrem, ale sídlí v nich čchi - naše životní energie. Jejich podporou pak automaticky v psychologické oblasti podporujeme naši pevnou vůli a schopnost zůstat pevnými a odolnými. Může proto být neocenitelným pomocníkem v dobách krize a při celkové letargii.

Zajímavá vědecká studie z roku 2003 potvrdila sedativní schopnosti tohoto esenciálního oleje. Studie zkoumala krysy, které inhalovaly cedrol, který je jeho součástí. Motorická aktivita u potkanů ​​se významně snížila; hyperaktivní krysy, kterým byl podáván kofein vykazovaly snížení aktivity. Rychlost usínání se u potkanů ​​zvýšila také (D). Tato schopnost podpořit zklidnění je důležitá pro všechny, kteří jsou atakováni stresem a depresemi ale lze ji využít i při navození meditativní nálady. 

4. Infekce 

Esenciální olej z cedrového dřeva lze použít jako podporu při houbových a kvasinkových infekcích. Studie provedená na Department of Oral Medicine and Radiology v Indii zjistila, že esenciální olej z cedrového dřeva podobně jako několik dalších esenciálních olejů lze s úspěchem použít při při regulaci množství jak bakterií, tak kvasinek, které jsou odpovědné za perorální infekce. (A). Díky svým dezinfekčním vlastnostem a schopnosti zabraňovat městnání tekutin, může být pomocí při genitourinálních problémech. 

5. Celulitida, hubnutí, detoxikace, otoky

V těchto situacích může cedrový esenciální olej pomoci díky svým močopudným účinkům, schopnosti zabraňovat městnání a rozkládat tuky. 

6. Proti hmyzu a molům

Studie (B) potvrdila insekticidní působení esenciálního oleje z cedrového dřeva. 

7. Bolesti

Studie z roku 1999 (E) provedená na zvířatech prokázala, že cedrový esenciální olej může ulevit od bolesti a zánětů.

Jiné studie (F) zjistila, že cedrové dřevo je inhibitor 5-LOX. 5-LOX je vytváří zánětlivé leukotrieny, které jsou spojovány s vnímáním bolesti, zejména u astmatu. Ze všech druhů cedrového dřeva bylo himálajské cedrové dřevo nejsilnějším 5-LOX inhibitorem. 

8. Koncentrace, ADHD

Studie (G) z Bringham Young University , kterou provedli Dr. Terry Friedmann M.D. a Dennis Eggett, zjistila, že používání cedrového esenciálního oleje u dětí by mohlo výrazně zlepšit jejich schopnost se koncentrovat a učit se. 34 dětí s ADHD dostávaly různé jednotlivé esenciální oleje včetně vetiveru, cedrového dřeva, levandule a směsi. Studie ukazuje, že inhalace cedrového esenciálního oleje zlepšila pozornost u dětí s ADHD o 65%. 

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT


(A) Antimicrobial activity of commercially available essential oils against Streptococcus mutans.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22430697 

(B) Himachalol andβ-himachalene: Insecticidal principles of himalayan cedarwood oil 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24276200

(C) Gabriel Mojay: Aromaterapie pro léčení duše.

(D) The sedative effects and mechanism of action of cedrol inhalation with behavioral pharmacological evaluation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12898420

(E) Studies on the anti-inflammatory and analgesic activity of Cedrus deodara (Roxb.) Loud. wood oil. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10350366  

(F) Preliminary studies on the immunomodulatory activity of Cedrus deodara wood oil https://www.researchgate.net/publication/222477118_Preliminary_studies_on_the_immunomodulatory_activity_of_Cedrus_deodara_wood_oil

(G) ATTENTIONDEFICIT AND HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD)http://files.meetup.com/1481956/ADHD%20Research%20by%20Dr.%20Terry%20Friedmann.pdf  Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.