Vědecká studie dokládá, že bílý cukr může vytvářet až osm krát větší závislost než kokain

Rozsáhlá vědecká studie přinesla důkazy, že požívání bílého rafinovaného cukru může vytvářet silnou závislost.

Doktor Mark Hyman (1) uvádí: "Sladký jed: Cukr, ne kokain, je jednou z nejnávykovějších a nejnebezpečnějších látek. A co je zajímavé, zatímco kokain a heroin aktivují pouze místa v mozku, která korespondují s potěšením, cukr rozsvítí mozek jako žárovku (pinball machine)."

Pro jistotu uvádím, že tímto citátem samozřejmě nechci podporovat užívání jakýchkoliv drog.

Účastníci studie vykazovali behaviorální znaky podobné těm, kterými trpí lidé užívající opiáty. Mezi ně patří abstinenční příznaky, deprese a úzkost.

Položili jste si někdy otázku proč většina potravin dnes obsahuje bílý rafinovaný cukr a tisíce výrobků obsahují umělá sladidla? 

Odpověď je jednoduchá: Cukr je velice levný, má schopnost potraviny stabilizovat (konzervovat)  a vytváří silný návyk. Vše toto se většině výrobcům, kteří se orientují jen na zisk, velice líbí.

Stačí už jen připravit pěknou reklamu, ve které mladí krásní usměvaví lidé pijí sladké nápoje, nebo pitím nápoje dostávají pomyslná křídla.... a lidé kupují, pijí... a jsou nemocní ... A výrobce vydělává peníze.

Jak nám cukr může škodit? Podrobný soupis by zabral několik stran (3). Škodit může prakticky na všech frontách. Zdá se, že označení bílý jed je docela trefné. Užívání cukru a umělých sladidel může škodit na úrovni tělesné i psychické. Může narušit a poškodit náš imunitní systém, může mít negativní vliv na náš mozek, srdce, játra a ostatní orgány. Může přispět ke vzniku obezity a předčasnému stárnutí. K artritidě, astmatu, ke vzniku žlučníkových a ledvinových kamenů, cukrovce, ischemické chorobě srdeční, k zánětu slepého střeva, ospalosti, únavě a migrénám. Může narušit strukturu DNA, hormonální rovnováhu a kvalitu naší kůže. Může způsobovat deprese, narušit naše myšlení a podporovat vznik rakoviny. Bílý cukr je jedním z hlavních nepřátel střevní peristaltiky čímž může způsobovat zácpu, narušit náš imunitní systém a zvýšit množství toxinů v těle.

V nedávno zveřejněné studii (3) vědci popsali mechanizmus, který vysvětluje jak snížení příjmu cukru může způsobit úmrtí rakovinných buněk.

Pokud přemýšlím o výhodách, které cukr a umělá sladidla přinášejí uživatelům, tak nemohu najít ani jednu. Pokud za výhodu nepovažujeme chvilkové uspokojení naší chutě. Jediné co mohu doporučit je přestat je užívat, co nejdříve. 

Zbavit se závislosti na cukru a umělých sladidlech pro většinu lidí nebude jednoduché, ale je třeba to udělat. 

Zde je pár tipů jak postupovat:

1. Rozhodněte se, že bílý cukr a veškerá umělá sladidla vyřadíte ze své stravy. Rozhodněte se a udělejte to. Toto za vás nikdo neudělá. 

2. Uvědomte si k čemu povede, když to neuděláte. Dejte sami sobě závazek, že to zvládnete. Napište si tento závazek písemně a dejte si ho na viditelné místo. Kdo to nezvládne ničí si svou budoucnost.

3. Začněte samotným cílem. Představte si sebe sama jak jste spokojeni, zdraví, energičtí a bez konzumace cukru a umělých sladidel. Vizualizujte si, že jste to zvládli.

4. Zbavte se bílého cukru ve svém okolí. Nahraďte ho zdravějšími sladidly. Ideálně čerstvým ovocem. Použít můžete stévii, med (pokud nejste vegani), agávový sirup, datle aj. Čím méně rafinace - průmyslového zpracování, tím lépe.

5. Začněte měnit svou stravu. Jezte jídla, která jsou méně průmyslově zpracovaná a více přírodní. Méně masa a mléka. Více zeleniny, ovoce, semínek, klíčků a divokých bylin.

6. Buďte připraveni na to, že jakmile přestanete cukr jíst, tak se pravděpodobně objeví detoxikační příznaky.

V takové případě můžete udělat např. toto: 

- napijte se čisté vody. Ideální je voda ze studánky. Čistá voda je lék.

- zhluboka dýchejte a pozorujte svou osobu, myšlenky i emoce "z vnějšku".

- uvědomujte si vědomí a počkejte než touha dát si cukr sama zeslábne a zmizí.

- dejte si studenou sprchu.

- udělejte si procházku, nejlépe v přírodě. 

- inhalujte esenciální oleje. Sestavil jsem tyto směsi, které se osvědčily v praxi:
  STOP ADD (stop závislosti), WINNER (vítěz), WLOSS (štíhlá linie).

- dejte si jablko, nebo jiné ovoce, které máte rádi.

Doporučit lze pravidelné otužování, saunování, fyzickou práci, zařazení půstů - například jednou týdně nejíst jeden den.

I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem.

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.