Mohou esenciální oleje pomoci nastolit správnou hladinu cholesterolu?

Srdeční a cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí současnosti. Umírá na ně přibližně polovina lidí. Otázka cholesterolu je velice frekventovaná a léky na jeho snížení užívají milióny lidí.

Doktor Dwight Lundell před časem na toto téma napsal článek, který vyvolal vlnu polemik a reakcí. Píše v něm mimo jiné toto: „My lékaři, se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty. Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za „tvůrce veřejného mínění“. Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.

Zjednodušeně řečeno, pokud v těle nebudou záněty, není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, tak, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.“

Chci uvést citát člověka, kterého si velice vážím jak pro jeho vzdělanost, tak pro vytrvalé hledání a šíření pravdy - Dr. Matthias Rath (www.dr-rath-foundation.org):

„Celosvětově stovky milionů lidí má v krvi zvýšenou hladinu cholesterolu, triglyceridů, LDL (nízkodenzitní lipoprotein), lipoproteinu a dalších rizikových faktorů. Nicméně, cholesterol a všechny ostatní krevní rizikové faktory lze považovat jen za "sekundární" rizikové faktory, protože mohou způsobit pouze škody na stěnách krevních cév, které jsou již oslabeny nedostatečností vitamínů.

Proto zvýšená hladina cholesterolu v krvi a další krevní rizikové faktory nejsou příčinou kardiovaskulárních onemocnění, ale jsou to důsledky probíhající cévní choroby.

Konvenční medicína na bázi léků se omezuje na léčbu symptomů kardiovaskulárních onemocnění, zatímco ignoruje příčinu - oslabení cév. Marketingové kampaně na snížení hladiny cholesterolu jednoduše proklamují cholesterol jako "obětního beránka". Nejnovější typ těchto léků (statiny), které blokují syntézu cholesterolu užívá je miliony lidí v naději na léčbu. Nicméně, základní oslabení cévních stěn zůstává bez léčby. Podle věstníku Americké lékařské asociace Journal of the American Medical Association (JAMA) z 3. ledna 1996 statiny jsou známy tím, že  způsobují rakovinu a mají další závažné vedlejší účinky a "kdykoli je to možné je třeba se jim vyhnout."

Zánět není nic komplikovaného - je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý. Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme atakům toxinů nebo jíme potravu, k jejímuž příjmu není tělo uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný“(1).

Jak tedy „zlepšit svou hladinu cholesterolu“? Dle výše uvedených odborníků je to jednak správná strava. S tou nám esenciální oleje nepomohou, případně jen nepřímo, například tak, že podpoří při lepším trávení a lepší funkci střev. Ale je to rovněž zvládnutí zánětu cévní stěny. A zde mohou být esenciální oleje dle zkušeností mnohých a dle závěrů stovek vědeckých studií jedním z nejlepších možných pomocníků.

Iránská vědecké studie (2) z roku 2014 zjistila, že levandulový extrakt má pozitivní efekt při nastolení rovnováhy cholesterolu v organizmu.

Vědecká studie (3) z roku 2011 ukázala, že esenciální olej z citrónové trávy podporuje udržení správné hladiny triglyceridů a redukci LDL cholesterolu.

Známý odborník v oblasti esenciálních olejů doktor Axe uvádí, že „Rozmarýnový esenciální olej pomáhá snížit cholesterol díky jeho unikátním antioxidačním vlastnostem a schopnostem podpořit zdraví srdce. Cypřišový esenciální olej podporuje cirkulaci krve.“

Každý člověk je jedinečný a vtěsnat jeho zdravotní stav do tabulek a grafů může být někdy hodně zavádějící, nicméně současná západní medicína pohlíží na cholesterol a další ukazatele zpravidla touto optikou:

Celkový cholesterol

Pod 200 mg/dl               Optimální
200-239 mg/dl               Vyšší hranice
240 mg/dl a více            Vysoký 

LDL („špatný“) cholesterol

Pod 70 mg/dl             Ideální pro lidi s vysokým rizikem srdečních chorob
Pod 100 mg/dl           Ideální pro lidi rizikem srdečních chorob
100-129 mg/dl           Optimální
130-159 mg/dl           Horní hranice
160-189 mg/dl           Vysoký
190 mg/dL a více       Velmi vysoký 

HDL („užitečný“) cholesterol

Pod 40 mg/dl (muži),
Pod 50 mg/dl (ženy)    Nízký
50-59 mg/dl                  Lepší
60 mg/dl a více            Nejlepší 

Triglyceridy

Pod 150 mg/dl           Optimální
150-199 mg/dl           Horní hranice
200-499 mg/dl           Vysoké
500 mg/dl a více        Velmi vysoké

Tipy ohledně výživy a podpory při kardiovaskulárních problémech můžete najít v tomto článku.

Osobně jsem přesvědčen, že v otázkách rovnováhy cholesterolu a zdraví srdce a cév budou esenciální oleje hrát čím dál významnější úlohu.

Buďme zdraví. 

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT


(1) https://www.dr-rath-foundation.orghttp://www.why-animals-dont-get-heart-attacks.org/pdf/why-animals_en_chapter03-high-cholesterol.pdf

(2) Zahra Rabiei, Mahmoud Rafieian-Kopaei, Shiva Mokhtari, and Mehrdad Shahrani: Effect of Dietary Ethanolic Extract of Lavandula officinalis on Serum Lipids Profile in Rats (2014) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232795/

(3) Gagan Shah, Richa Shri, Vivek Panchal, Narender Sharma, Bharpur Singh, and A. S. Mann:Scientific basis for the therapeutic use of Cymbopogon citratus, stapf (Lemon grass), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217679/


Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.