Jsou esenciální oleje přírodním řešením při Alzheimerově chorobě?

Alzheimerova choroba narušuje jednotlivé části mozku a způsobuje pokles kognitivních funkcí - myšlení, paměť, úsudek. Bývá příčinou demence. Ta může postupně vést k závislosti nemocného na trvalé pomoci jiného člověka.

V roce 1907 Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer. Nyní se určitá forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.

U nemocného se zpravidla nejdříve zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o běžné věci v domácnosti. Zpravidla mívá postupně větší a větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, zapomíná, je zmatený, nedokončuje myšlenky, někdy se objevuje i agresivní chování. Mění se jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už není schopen se o sebe postarat.

Z hlediska klasické západní medicíny je někdy prezentován názor, že Alzheimerovu chorobu nelze léčit a dokonce ani zpomalit.

Populární americký lékař Dr. Eric Zielinski k tomuto tvrzení říká: "Nic nemůže být dále od pravdy. Věřte mi, výzkumy jsou jasné. Ačkoli je medicína při pomoci s demencí žalostně neúčinná, přírodní léčba Alzheimerovy choroby existuje a lidé mohou tuto přírodní léčbu Alzheimerovy choroby pravidelně, s vynikajícími výsledky, používat!"

Celosvětově onemocní Alzheimerovou chorobou 10 milónů lidí ročně. Očekává se, že do roku 2025 se toto číslo zdvojnásobí a v roce 2030 ztrojnásobí. Ženy tvoří téměř dvě třetiny pacientů.

Vědecká studie (1) potvrdila, že rozmarýnový esenciální olej může podpořit přirozenou regeneraci nervových tkáníKadidlo může pomoci podpořit imunitní funkce. Může pomoci při obraně těla před viry a baktériemi. Může pomoci při redukci stresu a negativních emocí. Některé citrusové esenciální oleje jako například Bergamot mohou pomoci pozvednou náladu a zároveň zklidňovat.

Nedávná studie (2) objevila, že aromaterapie, speciálně používání rozmarýnu, levandule a citrusů může efektivně působit na pacienty s demencí jako nefarmakologická metoda terapie. Pacienti po pravidelné inhalaci vykazovali zlepšení v kognitivních funkcích.

Profesorka Elaine Perryová (Professor of Neurochemical Pathology, Institute for Ageing and Health, Newcastle General Hospital) je v současné době zapojena do studií s aromaterapií, které probíhají na více centrech. Zabývají se Alzheimerovou chorobou a novými laboratorními studiemi o mechanismech účinků základních esenciálních olejů. (3) Profesor Perry říká: "Kontrolované klinické zkoušky použití aromaterapie při demenci jsou iniciovány kvůli slibným výsledkům z otevřených studií historických léčebných postupů." (3)

A co může být přírodní podporou a pomocí? Z mého hlediska je to podobné jako u většiny onemocnění:

1. Kvalitní strava. Jídlo je lék. Nepřejídat se.
2. Čistá voda, nejlépe přímo z přírody, ze studánky.
3. Čistý vzduch (vím, že toto bude, bohužel, pro mnohé, těžko dosažitelný požadavek).
4. Přiměřené slunění. Slunce je zdrojem energie a života na Zemi. Podporuje vznik vitamínu D.
5. Potřeba odpouštět je prvořadá.
6. Klidná a veselá mysl.
7. Modlitba. Meditace.
8. Pohybová aktivita. Procházky, práce na zahradě apod.
9. Jóga, obzvlášť obrácené pozice (stojka, svíčka...). Pokud je nelze zaujmout, tak autotrakční lehátko.
10. Část svého času a energie věnovat hledání smyslu života. Narodili jsme se, abychom postupně pochopili sebe sama.
11. Smysluplná činnost. Prospěšnost. Životní cíl. Tvořivý život.
12. Kvalitní esenciální oleje.
13. Otužování.
14. Detoxikace. Králem detoxikace je půst.
15. Zapojme do svých životů více intuici. Je to naše nejcennější schopnost.
16. Příroda. Krása. Rovnováha.
17. Pokora. 

Cílem je aktivovat a uvolnit samoléčebné schopnosti našeho těla a mysli.

Jako u všech chorob, podstatné je uvědomit si, že nemoc je způsob jakým nám tělo sděluje, že jsme svým myšlením, cítěním a svými činy způsobili v těle určitou nerovnováhu. Tělo nám říká - člověče něco děláš špatně, zastav se, zamysli se nad sebou a něco změň. Toto přiznání svého podílu na vzniku choroby samozřejmě vyžaduje náš pokorný postoj. A máme vlastně jen dvě možnosti. Buď tento postoj zaujmeme dobrovolně nebo si ho Příroda vynutí pod tíhou negativních okolností.

Jedna z vědeckých studií (4), které se věnují zkoumání vztahu esenciálních olejů a Alzheimerovy choroby došla k těmto závěrům: "Zájem o esenciální oleje a jejich těkavé složky se bude pravděpodobně rozvíjet díky nově dostupným vědeckým údajům o receptorech na čichové sliznici nosní dutiny. Ty mohou přijímat a rozlišovat různé molekuly vůní (esencí), které iniciují nervový impuls a přenášejí ho pomocí čichových nervů do čichového bulbu (kyje). Nervové buňky v čichovém bulbu přenášejí signály do hipokampu. Vzhledem k tomu, že hipokampus je úzce spjat s funkcemi učení a paměti, těkavé sloučeniny mohou být potenciálními léky v léčbě Alzheimerovy choroby".

Jsem přesvědčen, že 100% přírodní esenciální oleje patří z hlediska podpory těla a mysli k tomu nejlepšímu, co nám příroda nabízí. Jejich účinnost je prověřena tisíci let používání a desetitisíci vědeckými studiemi.

Buďme zdraví. 

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT


(1) Moss M., Cook J., Wesnes K., Duckett P., (2003.01), Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12690999    

(2) Jimbo D., Kimura Y., Taniguchi M., Inoue M., Urakami K., (2009.12), Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer's disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377818 

(3) Source Credit: Alzheimers Society,The Journal of Quality Research in Dementia, Issue 3 Aromatherapy for the treatment of Alzheimer's disease Professor Elaine Perry (FmedSci) Professor of Neurochemical Pathology, Institute for Ageing and Health, Newcastle General Hospital, https://unforgettable-media-unforgettabletra.netdna-ssl.com/media/attachment/file/r/e/review_of_the_benefits_of_aromatherapy_for_dementia.pdf 

(4) Maggio A., Rosselli S., Bruno M., (2016), Essential Oils and Pure Volatile Compounds as Potential Drugs in Alzheimer's Disease Therapy: An Updated Review of the Literature. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27281330.Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.