Je esenciální olej z kadidla (Boswellia Serrata) nejlepší přírodní bojovník proti rakovině?

Žijeme ve zvláštní době, kdy dle Světové zdravotnické organizace WHO (World Health Organization) je zdravých lidí méně než 3 procenta. Na rakovinu umírá přibližně 25 % obyvatel a přes snahu a vynaložené prostředky se tyto statistiky v mnoha zemích stále zhoršují. Téměř každý má v rodině, nebo mezi svými známými někoho, kdo trpí touto vážnou chorobou. Nepřekvapí nás, že mnoho lékařů a odborníků na základě tisíciletých zkušeností a mnohých vědeckých studií považují esenciální olej z kadidla za látku, která by potencionálně mohla s rakovinou bojovat.

Krásný příběh tří králů, kteří přinesli narozenému Ježíši kadidlo je všeobecně znám. V bibli je kadidlo zmiňováno na více než třiceti místech. Esenciální oleje byly v této době před dvěma tisíci lety označovány jako medicína králů. Jejich cena byla často vyšší než cena zlata a drahých kamenů. Kadidlo bylo považováno za cenné, hodnotné a dokonce posvátné.  Toto hodnocení si ponechalo do dnešních dnů.

Protože kadidlo může pomoci při změně reakcí imunitního systému, které vedou k zánětům a otokům, bývá považováno za potenciálního přírodního pomocníka v postupu proti rakovině. Extrakty z kadidla Boswellia Serrata jsou mnohdy dokonce tak silné, že jsou dnes mnohými považovány za srovnatelné s léky proti bolestem NSAID (nesteroidní antiflogistika).

Kadidlovník (boswellia) je rod stromů obsahujících voňavou pryskyřici, která se používá od starověku pro mnoho lékařských účelů. Kadidlovníky se běžně vyskytuji v Indii, Ománu a v severní Africe. Extrakt pryskyřice byl tradičně používán při léčbě artritidy, ulcerózní kolitidy, kašle, vředů, astmatu a k nápravě poruch trávicího systému.

Aromaterapie je věda, která se komplexně zabývá působením esenciálních olejů. Jen v USA je více jak 17 000 vědeckých studií. Největší počet studií je prováděn na esenciálních olejích z kadidla (boswellia).  Mnohé studie potvrdily že kyselina bosweliová vykazuje protinádorovou aktivitu v liniích rakovinných buněk močového měchýře, děložního čípku a jiných rakovinových buněk, stejně jako protizánětlivou aktivitu.

In vitro a studie na zvířatech ukázaly, že kyselina bosweliová má protizánětlivé účinky (1) a protinádorové účinky (2). Protizánětlivé účinky jsou způsobeny nekompetitivní inhibicí 5-lipoxygenázy, klíčového enzymu v biosyntéze leukotrienů, které hrají hlavní roli při zánětlivých onemocnění (3).

Vedlejší negativní účinky při užívání esenciálního oleje z kadidla nejsou známy.

Údaje z klinických studií naznačují, že kyselina bosweliová pomohla při zlepšení jak dušnosti, tak při počtu záchvatů u astmatických pacientů. [4] Pomohla rovněž při zlepšení symptomů u pacientů s ulcerózní kolitidou [3].

Mezi největších přínosy kadidla patří podpora při snížení bolesti kloubů a artritidy, snížení výskytu zánětů, podpora boje proti rakovině, pomoc při urychlení léčby infekcí a kožních onemocněních a potenciálně pomoc při prevenci autoimunitních onemocnění.

Oficiální způsoby léčby rakoviny jako chemoterapie a ozařování jsou často spojeny se silnými vedlejší účinky této léčby. Například pacienti s rakovinou mozku, mají často po ozařování otok mozku. Standardně je těmto lidem podáván chemický lék - dexametazom a další kortikosteroidy, aby se tyto otoky podařilo zvládnout. Komplikace při tomto postupu bývají významné. Mnoho lidí dnes trpí trpí toxickým přetížením z užívání léků. Mnozí se setkali s příznaky jako jsou bolesti hlavy, migrény rozostřené vidění aj.

V roce 2011 zveřejnil časopis Cancer výsledky 44 osob klinického hodnocení, které hodnotilo, jak se otok mozku projevil po použití kadidla (9).

Úžasně, 60 % pacientů zaznamenalo 75 % (nebo vyšší) snížení otoku mozku. Tyto výsledky byly tak významné, že vědci naléhali na lékařskou komunitu, aby zvážila u pacientů s rakovinou, kteří byli zařazeni do radiační léčby, předepisování tohoto silného esenciálního oleje namísto steroidů.

Doufáme, že se tyto informace rozšíří jak mezi veřejností, tak mezi profesionály v oblasti léčby rakoviny. Můžeme se jen domnívat, co by se mohlo stát, kdyby kadidlo využívalo více lidí jako pomoc při přírodní léčbě rakoviny.

Ve studii (10), kterou publikovala Phytotherapy Research vědci zjistili, že kadidlo může významně posílit imunitní systém. Dva základní způsoby, jak se to děje, spočívají v proliferaci lymfocytů (bílých krvinek, které jsou primárním obranným prvkem těla) a zabránění rozšíření zánětu (což je pravděpodobně primární rizikový faktor pro většinu chronických onemocnění).

To může také vysvětlovat, proč je kadidlo často účinnou pomocí při podpoře autoimunitních onemocnění, jako je bronchiální astma, Crohnova nemoc, revmatoidní artritida a ulcerózní kolitida.

Mnohé zkušenosti nám znova a znova potvrzují, že přírodní prostředky, které lidstvo používá po tisíciletí, by mohly hrát v moderní medicíně daleko významnější roli, než tomu dnes reálně je a to jak v prevenci tak v léčbě. Jsem přesvědčen, že esenciální olej z kadidla patří mezi nejcennější dary, které nám příroda nabízí.

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT

  1. Dahmen U, Gu YL, Dirsch O, et al: Boswellic acid, a potent anti-inflammatory drug, inhibits rejection to the same extent as high dose steroids. Transplant Proc 33:539-541, 2001. 
  2. Frank MB, Yang Q, Osban J, et al: Frankincense oil derived from Boswellia carteri induces tumor cell specific cytotoxicity. BMC Complement Altern Med 9:6, 2009.
  3. Gupta I, Parihar A, Malhotra P, et al: Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with ulcerative colitis. Eur J Med Res 2:37-43, 1997.
  4. Gupta I, Gupta V, Parihar A, et al: Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with bronchial asthma: Results of a double-blind, placebo-controlled, 6-week clinical study. Eur J Med Res 3:511-514, 1998.
  5. Chande N, MacDonald JK, McDonald JW: Interventions for treating microscopic colitis: A Cochrane Inflammatory Bowel Disease and Functional Bowel Disorders Review Group systematic review of randomized trials. Am J Gastroenterol 104:235-241, 2009.
  6. Chrubasik JE, Roufogalis BD, Chrubasik S: Evidence of effectiveness of herbal antiinflammatory drugs in the treatment of painful osteoarthritis and chronic low back pain. Phytother Res 21:675-683, 2007.
  7. Frankincense Effective in Killing Ovarian Cancer Cells, Study, by Stephen Adkins, University Herald; December 20, 2013
  8. Researchers discover cancer-killing properties of frankincense in ovarian cancer - Medical News; December 20, 2103
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21287538
  10. http://www.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2320/abstract 

 Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.