7 tipů (myšlenek) pro terapeuty, lékaře, naturopaty, poradce, trenéry, kouče a maséry, kteří nepracují s esenciálními oleji

Při své každodenní práci se setkávám a komunikuji s mnoha odborníky v oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Opakovaně se setkávám s omyly a nepochopeními, a proto jsem se rozhodl napsat tento článek.

  1. Esenciální oleje jsou vhodné pro masáž a pěkně voní

Toto je častý názor a je částečně pravdivý. Je vhodné ho ale rozšířit o myšlenku známého amerického lékaře - doktora Axeho, jehož Essential Oil Institut jsem v minulosti vystudoval. On říká, že to, že jsou esenciální oleje vhodné pro masáž a pěkně voní je pravda, ale tou hlubší pravdou je, že to jsou vlastně léky. Tisíce let jsou esenciální oleje používány jako léky. Z právního hlediska to léky zpravidla nejsou, ale fakticky se takto vždy v minulosti používaly. Paradoxně, mnohé chemické léky jsou jen nedokonalými kopiemi esenciálních olejů. 

  1. Esenciálních olejů je hodně a je velmi složité naučit se je používat

Ano esenciálních olejů je mnoho a pokud by chtěl být někdo mistrem v jejich používání, tak je to celoživotní úkol. Toto ostatně platí úplně pro každý obor lidské činnosti. Dle mé zkušenosti je ale možné začít s oleji pracovat už po několika málo dnech studia a někdy i hned první den. Mám velmi dobré zkušenosti s vyváženými směsmi esenciálních olejů. Jednotlivé esence se v nich navzájem potencují a výsledky bývají fantastické. Tip, který je vhodný pro většinu uživatelů:

Směs na podporu funkce střev (tedy posílení imunity) + směs proti překyselení. Inhalovat po dobu 14 dnů  3x denně jednu hodinu v aromadifuzéru. První 3 dny dát 3 kapky později 5-7 kapek. Směsi střídat. Pokud podpoříme organizmus v jeho samoléčebných schopnostech, je to základní předpoklad k zlepšení aktuálního stavu. K tomu doporučuji pít dostatečné množství čisté vody.

  1. My ty olejíčky nepoužíváme, to není pro nás

Ano, to je zatím docela častý názor. Jsem přesvědčen, že během několika málo let budou esenciální oleje používat téměř všichni odborníci i téměř všichni laici. Esenciální oleje patří k tomu nejlepšímu, co na této planetě existuje. Je možné je kombinovat s jinými terapiemi. Jsou megatrendem v USA a postupně tento trend přichází do Evropy. Tak, jako je jasné, že všichni, kteří pracují v oblasti zdraví musí mít znalosti o výživě, tak je zřejmé že esenciální oleje by měl aspoň částečně znát a používat každý odborník.

  1. Já pracuji více sofistikovaným způsobem

Tento názor mi nedávno řekl jeden lékař, který je současně ředitelem několika nemocnic a zdravotních zařízení. Co tím myslel? Naznačil tím, že pro něj jsou esenciální oleje „málo vědecké“. Nic nemůže být dále od pravdy. Aromaterapie je věda, která se zabývá zkoumáním esenciálních olejů. Jen v Americe bylo provedeno více jak 17 000 vědeckých studií týkajících se esenciálních olejů. Ten, kdo by chtěl tyto materiály podrobně studovat, nebude mu na to stačit celý život. Esenciální oleje patřily prakticky ve všech léčebných systémech minulosti k tomu nejlepšímu, co nabízely a používaly. Jsou prověřeny tisíci let užívání. Moderní alopatická medicína s používáním chemických léků má zatím zkušenosti jen něco málo přes 100 let. Paradoxně se této medicíně běžně říká tradiční. Z veřejně dostupných zdrojů (např. www.oilsmovie.com) lze zjistit, že v roce 2014 umřelo jen v USA na užívání řádně předepsaných léků (farmaceutických drog) 100 000 lidí. Na užívání nelegálních drog 10 000 lidí. Na užívání esenciálních olejů 0 (nula) lidí.

  1. Nejsme schopni rozlišit kvalitu od nekvality

Ano, toto může být problém. Někteří odborníci odhadují, že až 95 % esenciálních olejů na dnešním trnu jsou buď úplně chemické (syntetické), nebo částečně chemické. Je proto velmi důležité vybrat si takového dodavatele, kterému důvěřujete. Podstatné je, aby dodavatel měl kvalitní zařízení, kterým může důkladně otestovat kvalitu esenciálních olejů. Sám jsem provozovatelem špičkové laboratoře a vím, jak složité a nákladné je provádět kvalitní testování. Dle mé zkušenosti velká většina dodavatelů na současném trhu si kvalitu esencí nekontroluje, nebo jen velmi nedostatečně a neodborně. Naše tělo a naše buňky, ale kvalitu rozpoznají určitě. 100%-ní přírodní esenciální oleje budou našemu tělu a mysli prospívat a budou ho podporovat. Chemické esence budou škodit.

  1. Kvalitní esenciální oleje jsou drahé

100% přírodní esenciální oleje nejsou levné. Na jejich výrobu je potřebné velké množství vstupní suroviny a mnoho práce a energie. Například na výrobu jednoho litru esenciálního oleje z růže je zapotřebí 2 500 kg okvětních lístků růže a někdy i podstatně více. Kolik vlastně stojí naše zdraví? V biblické době, před 2 000 lety, byly esence označovány jako „medicína králů“ a byly často dražší než zlato a drahé kameny. Mohli si je tenkrát dovolit jen ti nejbohatší ve společnosti. Díky moderním technologiím si je dnes může dopřát téměř každý. Navíc stačí, abychom jich užívali jen malé množství. 15 ml lahvička může stát například 1 000 Kč, nebo i více. Je v ní ale 300 - 400 kapek, denní dávka pak může stát třeba 5 - 10 Kč. Mohli bychom tedy říci, že používání esenciálních olejů patří k velice levným způsobům, jak podpořit své zdraví přírodní cestou. Kolik denně utratí kuřák za cigarety?

  1. Použití esenciálních olejů může být nebezpečné

Pokud používáme esenciální oleje řádným způsobem, je jejich používání velice bezpečné. Tento bod si zaslouží samostatný článek. V krátkosti můžeme říci, že velice moderní a zároveň bezpečné je používání esenciálních olejů pomocí ultrasonických difuzérů. Časté je použití na plosky nohou, nebo na kůži. Zde je vhodné ředění pomocí nosných rostlinných olejů na 0,5 - 5 %. Při použití do koupele je dobré nejdříve vytvořit emulzi - například rozmícháním v nosném oleji, nebo mléku.

Každý jsme jedinečný - dávka která je pro někoho příjemná a normální, může být pro druhého příliš silná. Otestujte své vlastní tělo, pozorujte, co je vám příjemné a co ne. Neaplikujte esenciální oleje do očí a uší. V případě, že je koncentrace vysoká, nebo cítíte pálení, tak použijte nosný rostlinný olej (třeba olivový) a esenciální olej nařeďte. Citrusové esenciální oleje mohou u některých jedinců působit po aplikaci fotosenzitivně. Nevystavujte proto kůži, na kterou byly esence aplikovány, 24 - 48 hodin přímému slunečnímu záření.

Esenciální oleje jsou darem přírody, který nám může pomoci podpořit a harmonizovat naše zdraví, naše myšlení, cítění i konání na naší životní cestě. Buďme vděční za jejich existenci.

Buďme zdraví! 

Ing. Jiří Černota
zakladatel a CEO BEWIT 


Upozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.