36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete

1. Lidstvo je používá tisíce let. Byly součástí léčebných tradic prakticky všech kultur. Od nepaměti jsou součástí čínské medicíny, indické ajurvédy, používali je šamani v Africe i Americe, jsou součástí evropské kultury. V bibli je o nich zmínka přibližně na 300 místech. Používali je ti největší lékaři našich dějin. Hippocrates doporučoval každodenní vonnou koupel. Lidé si vyzkoušeli, že esenciální oleje jsou darem přírody a pomáhají na mnoha úrovních. Krásný je už jejich název - esenciální = základní, podstatný, nejdůležitější. Esenciální oleje lidé získávají z různých částí mnoha rostlin po celé planetě.

2. Koncem 19. století vznikla aromaterapie - věda, která se zabývá zkoumáním esenciálních olejů z vědeckého hlediska. Fakt, že esenciální oleje fungují a pozitivně ovlivňují všechny složky naší osobnosti, je od té doby potvrzen nejen osobními zkušenostmi bezpočtu lidí, ale také vědeckými studiemi. Jen v USA jich bylo provedeno více jak 17 000.

3. Je vědecky potvrzeno, že esenciální oleje působí přímo na viry, baktérie. Možnost použití esenciálních olejů obdobným způsobem jako antibiotika byla předmětem více jak 600 vědeckých studií. Esenciální olej tymián byl používán u vojáků za první i druhé světové války proti sněti. Každý voják australské armády má u sebe lahvičku s esenciálním olejem Tea Tree.

4. Literatura uvádí, že sesquiterpeny, které jsou součástí některých esenciálních olejů, dokáží harmonicky podpořit naše buňky a napravit tak nerovnováhu způsobenou elektrosmogem, kterým si člověk zatoxikoval většinu životního prostoru. Esence rostlin jsou komplexy i mnoha set jednotlivých chemických látek.

5. Každý esenciální olej má svou frekvenci. V roce 1992 Bruce Tainio z Tainio Technology sestrojil přístroj, kterým se tyto frekvence dají měřit. Své frekvence mají i naše buňky, orgány a tělo jako celek. Nemocné tělo má jinou frekvenční úroveň, než tělo zdravé. Vzájemnou interakcí těla a esencí dochází k podpoře nastolení homeostázy, čili rovnováhy. Zjednodušeně bychom mohli říci, rovnováha = zdraví, nerovnováha = nemoc. Nejvyšší frekvenci má esenciální olej růže - 320 MHz. Inhalací esenciálních olejů můžeme zvýšit naši frekvenci - vibraci za méně než minutu.

6. Mnohé esenciální oleje, jako například MátaAnýz, Kmín, Fenykl a jiné, dokáží podpořit trávení a harmonizovat naše střeva, kde se nachází 70 - 80% našeho imunitního systému. Lze tak podporovat samoléčebné schopnosti těla.

7. Doktor David Stewart uvádí ve svém bestselleru The chemistry of essential oils, že vybrané esenciální oleje dokáží tím ,že se “sebeobětují”, měnit vnitřní pH našeho těla a tím podpořit správnou acidobazickou rovnováhu našeho organizmu. Ta by měla být v rozmězí 7,2 - 7,3. Význam tohoto faktu doceníme, když ho propojíme s tvrzením nositele Nobelovy ceny doktora Otta Heinricha Wartburga: “Všechny choroby mají jedinou příčinu. Překyselený organizmus.”

8. Pomocí esenciálních olejů lze zvýšit množství kyslíku v krvi až o 30%. Tento fakt dokáže pozitivně podpořit nespočet chemických reakcí, které v našich tělech neustále probíhají. Tím je zvýšena naše vitalita i schopnost uzdravit se.

9. Pokud určité esenciální oleje naředíme v nosných rostlinných olejích a použijeme je na kůži, můžeme se přesvědčit, že jejich účinek je fantastický. A to jak v případě použití u problémové kůže, nebo jako prevence, či při každodenním použití. Jsem přesvědčen, že toto je budoucnost kosmetiky.

10. Mnohé esenciální oleje mají afrodiziakální účinky a pomáhají nám prohloubit naše pocitové vnímání a emocionální citlivost. Podporují uvolněnou spontánnost a zdravou touhu po radosti a potěšení, se kterou přichází i hlubší schopnost důvěrné komunikace, při které je umění přijímat a prožívat stejně důležité, jako síla dávat a vyjadřovat. Uvolňují představivost a inspiraci.

11. Síla esenciální oleje pramení mimo jiné z toho, že se jedná o přírodní komplexní látky, které jsou sloučeninami někdy i stovek přírodních komponentů, které se navzájem doplňují a podporují. Pokud inteligentně a se znalostí věci jednotlivé esence kombinujeme, můžeme jejich sílu ještě výrazně navýšit. Umocnit. O jejich výjimečnosti svědčí i to, že jejich životnost je (s malou nadsázkou) téměř neomezená. A to bez přidání jakýchkoliv aditiv.

12. Esenciální oleje se od nepaměti používají jako přírodní parfémy. Často bývají označovány jako vůně, které povznáší a léčí. V průběhu posledních 200 let sice získaly převahu vůně chemické. Nicméně, je zřejmé, že je otázkou času, kdy lidé tyto chemické náhražky přestanou používat.

13. Americký lékař doktor Eric Zielinski uvádí, že z hlediska každodenního použití pro podporu našeho těla jsou esenciální oleje to nejlepší, co na této planetě existuje.

14. Mnohé výzkumy a osobní zkušenosti potvrzují, že esenciální oleje působí v našem organizmu “inteligentním” způsobem. Podporují to, co nám prospívá, a eliminují to, co nám škodí.

15. Esenciální oleje dokážou podpořit nastolení rovnováhy našeho hormonálního systému. Využívá to k svému prospěchu tisíce mužů a žen všech věkových kategorií.

16. Každý esenciální olej působí na určitou energetickou dráhu, která koresponduje nějakou naší schopnosti, či vlastností. Může tak pozitivně podporovat naši pevnou vůli, soustředění, paměť, koncentraci, kreativitu, sebedůvěru, odvahu. Příznivci čínské medicíny, oceňují, že pomocí esenciálních olejů můžeme podporovat prvek kovu, země, větru, dřeva i ohně. Můžeme podporovat, či utlumovat v organizmu kvalitu sucha i vlhkosti, horka, nebo chladu. Doplňovat Chi do jednotlivých orgánů a meridiánů.

17. Těžce pracující a sportovci  mohou využít esenciální oleje v oblasti podpory výkonu, při uvolnění, masážích a relaxaci, při úrazech i rekonvalescenci.

18. Některé esenciální oleje dokáží pomoci při detoxikaci našeho organizmu, při hubnutí a jsou lymfokynetikem.

19. Pár kapek esenciálního oleje může nahradit aviváž při praní (která je často plná chemie).

20. Esenciální oleje nejsou účinnou pomocí jenom při použití pro člověka, ale i u zvířat a rostlin.

21. Kapka máty, nebo hřebíčku na kartáček může být pro mnohé tou nejlepší zubní pastou na světě. Pro některé ale bude lepší tuto kapku naředit v lžičce rostlinného oleje.

22. Pokud použijeme esenciální oleje v kvalitním ultrasonickém difuzéru, tak je používáme jemně a současně zvlhčujeme a ionizujeme vzduch.

23. Každý může využít sílu esenci při očistě svého domova. Obdobně i ve firmách, institucích a nemocnicích. Stačí pár kapek do vody při úklidu, nebo do vysavače.

24. Pár kapek esenciálního oleje v sauně může proměnit běžné saunování v terapii.

25. Špatný spánek řeší dnes milióny lidí chemickou cestou. Mnohým by ale mohly pomoci esenciální oleje a to bez vedlejších účinků. Třeba levandule, kadidlo, meduňka, nebo třeba kozlík. Ten je sice velice účinný, ale ne každému voní.

26. Esenciální oleje hrají důležitou roli v procesu podpory zpomalování stárnutí. Výzkumy potvrdily, že tymián významně zvyšuje hladinu glutathionu v srdci, játrech a mozku. Rovněž zabraňuje oxidaci lipidů a degradaci tuků v životně důležitých orgánech. Oxidace tuků přímo souvisí se zrychleným stárnutím. Olej hřebíčku má dle analýzy ORAC (Oxygen Radical Absorbtion Capacity) největší známou antioxidační schopnost.

27. Módou posledních let, obzvláště v USA je použití esenciálních olejů při vaření. Možnosti pro experimentování jsou velké. Jen je třeba mít na paměti sílu esencí. Často stačí jedna kapka. Legislativa Evropské unie v mnohých směrech vnitřní použití nepodporuje. Největší profesní aromaterapeutická organizace na světě NAHA vnitřní použití podporuje. Vyžaduje to ovšem odbornost a znalosti. Zásada č. 1 je neublížit sobě, ani druhým.

28. Při vdechnutí esenciálních olejů je lze už po několika sekundách identifikovat v krvi. Mnohé pak dokáží překonat hematoencefalickou bariéru našeho mozku a působit tak na jeho centrální části. Ovlivňují tak naše myšlení i cítění a tím vlastně následně všechny procesy našeho organizmu. Změna myšlení je počátkem každé následné změny. 

29. Esenciální oleje nás často pozitivně ovlivňují a podporují i při těch nejzávažnějších chorobách a co je podstatné, často to dělají několika mechanizmy současně. Je docela jasné, že mnohé mechanizmy se současné vědě ještě nepodařilo odhalit. Komplexní působení esence růže, která po tisíce let roste na těchto polích v Bulharsku bylo známo těm, kdo si vzácný olej mohli dovolit, již ve starověku. Dnes jsou nám tyto poklady dostupnější.

30. Věda potvrdila, že se rostliny mezi sebou dorozumívají, že spolu komunikují a to i na veliké vzdálenosti. Jsem přesvědčen, že významnou roli v těchto “telepatických” schopnostech hrají esence dané rostliny. Jestliže tyto esence vydestilujeme a následně sami používáme, je jen logické, že podporují uvolnění těchto našich vlastních skrytých možností.

31. Ještě v průběhu 20. století používali zubaři při umrtvení zubů olej hřebíčku. V oblasti eliminace bolesti přírodní cestou mohou esenciální oleje sehrát v blízké budoucnosti daleko významnější roli, než dnes.

32. Tvrdit, že esenciální oleje vyléčí vše by bylo přehnané a nepravdivé. Mohli bychom ale říci, že mohou být pomocí a podporou prakticky u všech životních nesnází.

33. Možnost podpory psychiky pomocí esenciálních olejů je všeobecně známá. Těším se, že si tuto skutečnost uvědomí více odborníků a použijí ji při pomoci lidem s depresemi a nevyrovnanou psychikou.

34. Esenciální oleje určitým tajemným způsobem dokáží uvolňovat myšlenkové bloky a vzorce z našeho podvědomí, čímž uvolňují náš přirozený potenciál a mohou urychlit náš pokrok na cestě sebepoznání. Pochopení a aplikace tohoto jednoduchého faktu může mít pozitivní dopad na milióny lidí.

35. Mnohé esenciální oleje dokáží pomoci při nastolení tiché atmosféry soustředěného vnímání, postoje pokory a ochoty odpustit. Potřeba odpouštět je prvořadá. Bez toho aktu je cesta vpřed pomalá, bolestivá a trnitá.

36. Je náhoda, že v kostelích se kadidlo používá více jak 2 000 let? Některé esenciální oleje dokáží uklidnit naši mysl. Umění klidu mysli bylo v celé východní tradici považováno za umění nejvyšší. Mnozí lidé i dnes využívají sílu esenciálních olejů k navození klidu při modlitbě a meditaci. Jedině tím, že se zklidníme, můžeme se ponořit do hlubších vrstev naší osobnosti a začít využívat potenciál, který se zde nachází. Můžeme při našich rozhodnutích více využívat vlastní intuici, kterou bychom mohli označit za nejcennější schopnost člověka, můžeme pochopit hlouběji čím jsme, proč jsme zde a začít žít inspirovaný život.

Přestože v BEWIT vlastníme díky unikátnímu vylepšení tu nejlepší techniku současnosti na měření kvality esenciálních olejů a dokážeme jejich složitou chemickou strukturu zobrazovat prostorově v 3D zobrazeních, tak si uvědomujeme, že jejich technická analýza je sice velmi důležitá a významná, ale současně víme, že jejich plné pochopení není možné. Příroda si vždy zachová svá tajemství.

Člověk - prvek nemůže pochopit Celek - Vesmír. Co ale člověk může udělat, je uvědomit si své paradoxní postavení v schématu věcí. Uvědomit si, že jsme současně autorem, hercem i režisérem toho vesmírného dramatu. Esenciální oleje mohou být oním tajemným šémem, který nám pomůže uvědomit si rychleji vzájemnou propojenost a jednotu věcí a dějů.

Mohou nám pomoci podpořit své zdraví a sílu, sebedůvěru a výkonnost, inteligenci, vůli i intuici.  Probudit skrytý potenciál, kreativitu i radost z tvorby, sdílení a ze života samého. Mohou nám napomoci překonat strach a překročit omezení vlastního ega, nechat se unášet ve flow, pochopit více sebe sama, naplnit svůj osud a žít inspirovaný život. Co více si přát?

Mohou nám pomoci být zdravými, vitálními, tvořivými, spolupracujícími lidmi. Se zdravými lidmi je zdravý svět. 

Ing. Jiří Černota
Zakladatel a generální ředitel BEWITUpozornění:

Informace uvedené na tomto webu jsou prezentovány pouze se záměrem sdílení a podpory osobního vzdělání. Nejsou určeny k nahrazení individuálního vztahu s lékařem nebo kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem. Cílem není zmírnit nebo léčit jakékoliv zdravotní či psychické stavy, ani působit preventivně, ani diagnostikovat, ani k takové činnosti vybízet. Pokud jste právě v lékařské péči nebo v jakémkoliv lékařském ošetření, tak změny ve výživě nebo změny ve vztahu k popisovaným informacím konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uvedené informace nejsou míněny jako lékařské rady, ale jako sdílení znalostí a informací. Vyzýváme vás k tomu, abyste si ve spolupráci s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem vytvořili vlastní názor v oblasti zdravotní péče a udělali vlastní rozhodnutí na základě vašeho průzkumu a úsudku. Uvedená prohlášení nebyla hodnocena regulačními orgány. Doporučujeme vám, abyste si před tím, než si něco zakoupíte nebo uděláte nějaké rozhodnutí, provedli svůj vlastní individuální průzkum.